Oświetlenie łazienki – co warto wiedzieć?

oświetlenie łazienki

Z projektowaniem łazienki zawsze wiąże się kilka problemów i zagadnień. Po dobraniu odpowiedniego stylu kafelków i płytek, oraz zainstalowaniu armatury, pozostaje jeden z najważniejszych elementów, który, jeżeli jest odpowiednio przemyślany i wykonany, nie tylko zapewnia funkcjonalność, ale i podkreśla wygląd pomieszczenia. Tym elementem jest oczywiście oświetlenie.

Barwa światła to klucz

Oświetlenie łazienki (dostępne pod linkiem: https://www.elampy.pl/lampy-do-lazienki) powinno dawać światło w odpowiedniej dla niej barwie. Bardzo często zależy ona od stylu wnętrza łazienki:

  • Światło zimne stosuje się w łazienkach w jasnych, zimnych barwach,
  • światło ciepłe jest wykorzystane w mniej popularnych łazienkach w ciepłej kolorystyce,
  • światło neutralne jest idealnym rozwiązaniem, gdy wnętrze łazienki jest mieszaniną różnych kolorów lub zawiera elementy kontrastowe.

Wybór barwy oświetlenia łazienki jest bardzo istotny- musi on współgrać z resztą pomieszczenia, aby powstała dopasowana całość. W obecnie popularnych, utrzymanych w zimnej, jasnej kolorystyce łazienkach ciepłe światło nie będzie współgrać z ich wystrojem. Dobór pasującej barwy światła nie zawsze jest oczywisty. Dla przykładu, jeżeli kolor płytek i kafelków jest barwą zimną, ale niektóre elementy wystroju są w kontrastujących, ciepłych barwach, dobrym rozwiązaniem może okazać się światło neutralne. Podczas wybierania barwy oświetlenia należy więc brać pod uwagę nie tylko dominujące w pomieszczeniu kolory, ale również wszelkiego rodzaju wstawki.

Światło w przestrzeni

W projekcie oświetlenia łazienki trzeba zadbać o rozmieszczenie źródeł światła tak, aby oświetlały odpowiedni obszar pomieszczenia. Żarówki będące światłem głównym muszą oświetlać jak największą część łazienki, a ich moc musi być dobrana tak, aby światło nie było zbyt intensywne. Ważne jest też oświetlenie punktowe, na przykład przestrzeni przed lustrem. Nierzadko ma ono inną barwę niż światło główne.