Rodzaje żarówek w domu i przemyśle

żarówki

Istnieje wiele typów żarówek, które różnią się między sobą przeznaczeniem: oświetlenie ulic, domów, mieszkań, szpitali i innych pomieszczeń. Poniżej znajduje się przegląd głównych typów żarówek.

Żarówki żarowe

Pojawiły się po raz pierwszy w połowie XIX wieku. Składały się one ze szklanej żarówki i żarnika, który zapewniał światło. Prąd elektryczny nagrzewa żarniki i zaczynają one świecić.  Światło czerwone i pomarańczowe widzimy w postaci stałego strumienia promieniowania, które wzmacnia ciepłe odcienie, a tłumi zimne. Ta cecha techniczna zapewnia przytulną atmosferę w domu. Żarówki działają przy napięciu sieciowym 230 V.

Żarówki halogenowe

Wprowadzone zostały w latach 60. XX wieku. Obecnie opracowano oprawy oświetleniowe o udoskonalonych właściwościach. Czasami jednak lampy halogenowe z gazem buforowym można znaleźć w kinkietach lub żyrandolach. Są one stosowane w reflektorach samochodowych ze względu na ich trwałość, odporność na wahania napięcia, zwartość i dużą wydajność świetlną.

Świecenie trwa dłużej ze względu na inną strukturę strumienia świetlnego. Jednocześnie strumień świetlny jest bardziej stabilny. Te żarówki są kompaktowe, odporne na temperaturę i wytrzymałe. Żarówki są bezpieczne: nie zawierają substancji ani materiałów, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska, ludzi lub zwierząt. 

Żarówki fluorescencyjne

Niektóre urządzenia mają mniejszy strumień świetlny, inne większy. Świetlówki mają jednak doskonałą jakość oddawania barw. Mają one również różne kolory i są stosowane do oświetlania witryn sklepowych. Są one stosowane w fabrykach, szkołach, szpitalach oraz innych instytucjach społecznych i miejscach publicznych. Jednym z rodzajów fluorescencyjnego źródła światła są wyświetlacze plazmowe.