Proszek do prania – ile należy do wsypywać do pralki?

proszek do prania

Wielokrotnie zdarza się, iż do szufladki na detergenty, wsypiemy proszek do prania w zbyt dużej albo zbyt małej ilości. Nie dla każdej osoby, wsypywanie proszku do urządzenia piorącego, to oczywista czynność. Nierzadko zdarza się, iż nie mamy pojęcia, jaką ilość proszku powinniśmy umieścić w pralce. W poniższym artykule, postaramy się podpowiedzieć, jak to prawidłowo zrobić. 

Dozowanie proszku – dlaczego jest to takie ważne? 

proszek do prania

Zachowywanie właściwych proporcji piorących środków jest niezwykle istotne, gdyż wykazuje wpływ na jakość prania, jak i funkcjonowanie posiadanego sprzętu. Zbyt małe ilości, nie będą w stanie doprać właściwie zabrudzeń, zaś nadmierne ilości, powodują na ogół powstawanie zacieków na ubraniach, a resztki proszku zalegają zwykle w pralce. 

Na skutek osadzających się resztek proszku, może pojawiać się grzyb albo pleśń w pralce. Z bębna wydzielają się wtedy bardzo nieprzyjemne zapachy, które wprawiają w dyskomfort domowników.  

Wsypywanie proszku do pralki – właściwe proporcje 

Dozowanie odpowiednich ilości proszku do prania, powinno być określone na każdym z opakowań detergentów. Produkt winien mień na etykiecie tabelkę określającą poziom twardości wody, jak i poziom zabrudzenia tkanin. Są to wytyczne, które nakazuje prawo. 

Informacje umieszczone w tabeli, odnoszą się zwykle do standardowej ilości prania (4-5 kg). W wypadku większych sprzętów, trzeba odnaleźć informacje związane ze zwiększeniem ilości dodawanego do prania proszku. Z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa, warto jest prać w zgodzie z oznaczeniami producentów.